Narzędzia analizy technicznej - Wykresy

W zależności od preferencji inwestora, w analizie technicznej można posługiwać się wykresami różnego rodzaju,
w tym przede wszystkim:


  • wykresem liniowym,
  • wykresem słupkowym,
  • wykresem świecowym.

Spośród wszystkich rodzajów wykresów najprostszym w interpretacji jest wykres liniowy. Powstaje on bowiem w oparciu o punkty, które wyznaczają cenę zamknięcia badanego instrumentu finansowego. Końcowy efekt uzyskiwany jest poprzez połączenie wszystkich punktów jedną linią.

Wykres 1. Wykres liniowy

wykres liniowy

Drugi rodzaj wykresów tworzą wykresy słupkowe, które są już nieco trudniejsze do zinterpretowania w porównaniu z poprzednim typem. Wynika to z faktu, że oprócz poziomu cen zamknięcia w wykresie słupkowym można odczytać dodatkowe parametry cechujące badany dzień sesyjny.
Jak widać wykres 2. składa się z serii słupków, które prezentują sobą różne wartości cenowe. Jeden słupek prezentuje zakres wahań kursu pary walutowej EUR/USD, czyli wierzchołek oraz spód słupka oznaczają wartości odpowiednio, największą oraz najmniejszą w danym przedziale czasowym. Natomiast kreski boczne oznaczają wartości kursu podczas otwarcia (kreska po lewej stronie) oraz zamknięcia (kreska po prawej stronie).

Wykres 2. Wykres słupkowy

wykres słupkowy

Najbardziej skomplikowanym wykresem może wydawać się wykres świecowy, jednak przy jego interpretacji występują te same wartości, jak w przypadku wykresu słupkowego. Są to: ceny otwarcia i zamknięcia, wartość maksymalna i minimalna w danym przedziale czasowym. Jedna świeca może oznaczać jeden dzień, jedną godzinę lub jedną minutę.
Jednakże, jak widać na wykresie 3., pomiędzy cenami otwarcia i zamknięcia występuje korpus świecy. W zależności od tego, która z nich znajduje się wyżej, korpus świecy oznaczany jest innym kolorem. W omawianym przypadku, jeśli cena otwarcia znajduje się poniżej ceny zamknięcia, kolor świecy jest biały. Natomiast jeśli cena otwarcia wypadnie powyżej ceny zamknięcia to świeca oznaczona jest kolorem czarnym. W przypadku, gdy ceny otwarcia i zamknięcia są sobie równe, mamy do czynienia z brakiem korpusu.

Wykres 3. Wykres świecowy

wykres świecowy